ÖZELLEŞTİRMENİN SONU

Okuduğunuz haber
“BAŞARILI OLUNCA KENDİLERİNDEN, BAŞARISIZ OLUNCA DIŞ GÜÇLERİN İŞİ”

CEYLAN: VATANDAŞIN DEVLETE OLAN GÜVENİ BOŞA ÇIKMADI

Anasayfa   /    Gündem    /    “BAŞARILI OLUNCA KENDİLERİNDEN, BAŞARISIZ OLUNCA DIŞ GÜÇLERİN İŞİ”

“BAŞARILI OLUNCA KENDİLERİNDEN, BAŞARISIZ OLUNCA DIŞ GÜÇLERİN İŞİ”

Saadet Partisi Çorum İl Başkanı Faruk Cıdık güncel konular hakkında yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

GÜNDEM      25 Aralik 2021 - 11:20     0

“BAŞARILI OLUNCA KENDİLERİNDEN, BAŞARISIZ OLUNCA DIŞ GÜÇLERİN İŞİ”

Saadet Partisi Çorum İl Başkanı Faruk Cıdık açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
Hayat pahalılığı, yüksek enflasyon ve geçim sıkıntısı işsizlik ve tüm bunlara bağlı olarak öngörülemezdik, yarın ne olacak ne ile karşı karşıya kalacağız kimse bilmiyor. Beklenti tüketici için başka üretici için başka yatırımı düşenler için başka. Diğer tüm illerimizde olduğu gibi Çorum'da da insanımızın canını yakmaya devam ediyor!
Bir potansiyel bir birikim var bunu özgül ağırlık ile ifade ediyorlar inşallah bu özgül ağırlık fiziki ağırlığa dönecek diye ümit ediyoruz. Saadet Partisi iktidarında biz bu özlemi dindirecek, eksiklikleri hızla giderecek, problemlere etkili çözümler üreteceğiz. Öngörülemez günleri birlikte aşacak, Türkiye'nin sağlıklı, kararlı ve kendinden emin bir şekilde yola devam edeceği günleri birlikte tesis edeceğiz.
“2001 YILI TEKERRÜR EDİYOR”
Ülkemizin pek çok problemi, insanımızın birçok sıkıntıları, gündemde de epey sıcak başlıklar var. Bu bizi şaşkına çeviriyor, yarın ne olacağını, öbür günün ne getireceğini, iktidarın hangi adımı atacağını bir türlü tahmin edemiyoruz. Ancak Sn. Cumhurbaşkanı'nın Pazartesi günü kabine toplantısının ardından yapmış olduğu açıklamalar ve ardından yaşanan gelişmeler gündemin en sıcak başlığı haline geldi. Sözlerimin hemen başında şunu ifade edeyim; sürekli olarak gündemin bu kadar hareketli ve hararetli olması zaten en büyük sorunlarımızdan birisidir. Bu yönetim tarzına Türkiye ilk defa şahit olmuyor, geçmişte de olmuştu bu kadar sık değildi ama bu benzer hadiseler Özal zamanında da yaşandı. İnsanımız, hakikaten yüksek tansiyonlu gündemden yoruldu, bıktı ve usandı. Bu tip hadiselerle ne karşılaşmayı ne de boğuşmayı arzu ediyor.7'den 77'ye her vatandaşımızın gözü kulağı kim ne dedi, şu kurum ne açıkladı, bugün neye zam geldi, döviz indi mi çıktı mı; bu haberlerde. Hatırlayalım, biz böylesine günleri en son 2001 yılında yaşamıştık.20 yıl sonra, dönüp dolaşıp geldiğimiz nokta; 2001 krizi günlerinin ve aynı gündemlerin adeta 2021 yılında tekerrür etmesidir.
“İKTİDAR NE YAPTIĞINI, NİÇİN YAPTIĞINI VE NASIL YAPTIĞINI BİLMİYOR”
Hakikaten; insanlar artık bırakın yarınını, bir saat sonrasını bile öngöremez haldedir. Bugünden yarına, hatta sabahtan akşama değişen gündem ve politikalar, en ufak karar alımını dahi herkes için zorlaştırmaktadır. İktidar kanadının yaptığı her açıklama ve aldığı her karar sonrası, herkes birbirine şaşkınlıkla şu iki soruyu soruyor; "Eee, ne oldu şimdi?" ve "Tamam da, ne olacak şimdi?"İktidarın akşamdan sabaha, sabahtan akşama ani politika ve karar değişiklikleri, insanımıza büyük maliyetler yüklemektedir. Politika ve karar değişiklikleri arasındaki açı farkı ise hep 180 derece; bir kere de bizi şaşırtsalar, şöyle 45 derecelik, hadi 90'a da razı olduk, değişiklik yapsalar...Ama yok... Makas değişikliği hep 180 derece. Bugün ne diyorlarsa yarın tam tersini uyguluyorlar, ertesi gün ise o gün uygulamaya koyduklarının tam tersi söylemlerde bulunuyorlar. Çok açık ve net anlaşılıyor ki; iktidar ne yaptığını, niçin yaptığını ve nasıl yaptığını bil-mi-yor!
İyi olan ne varsa hepsi bu iktidarın başarısı; kötüye giden ne varsa hep başkalarının suçu, kabahati, hatta ihaneti(!)İşte Sn. Erdoğan'ın pazartesi günü yaptığı konuşmanın ardında yatan psikoloji budur. "Rezervler yükselirken ben Başbakan'dım, benim dönemimde bu başarıyı yakaladık; ama erirken ben yoktum, Cumhurbaşkanı’ydım" diyor.Yani son zamanların en iyi esprisi mi desek en kötü esprisi mi desek bilemiyorum.Ne olduysa o arada olmuş güya.Kendisinin çok iyi bildiği, birkaç kez kullandığı “komşu komşu hu hu” tekerlemesi gibi.Özetle; "İnek nerede? Dağa kaçtı. Dağ nerede? Yandı bitti kül oldu."
ERDOĞAN’IN ŞU SÖZLERİNDEN BAŞKA BİR ŞEY ANLAŞILMIYOR
İşte şimdi de Pazartesi akşamına kadar rekor üstüne rekor kıran dövizin hızla düşüşü.Yükselirken başkaları yükseltiyordu, inerken kendi başarı hanelerine yazmaya çalışıyorlar...
“NEYE GÖRE BAŞARI, BAŞARISIZ OLANLAR KİMLER?”
Öncelikle şunu ifade edeyim; 22 Aralık 2020, yani tam bir yıl evvel, Dolar 7,65, Euro ise 9,35 seviyelerindeydi. Yani ortada bir başarı falan yok! Paramızın sadece son yıldaki değer kaybı bile telafi edilmiş değil. Hani Sn. Erdoğan diyor ya; "ben Cumhurbaşkanı'ydım rezervler erirken" diye, bu fiyatlara bir de bu açıdan bakarsak; Sn. Erdoğan'ın, Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos 2014 yılında; Dolar 2,15.Başkanlık Sistemine geçtiğimiz ve kendisinin ikinci kez sınırsız yetkilerle Cumhurbaşkanı seçildiği 24 Haziran 2018 tarihinde ise; Dolar 4,60 seviyelerindeydi. Şimdi hangi rakama göre başarıyı belirleyelim, siz karar verin?2014 öncesi mi başarı, 2014-2018 arası mı, 2018 sonrası mı, 2020 mi, 3-4 gün öncesi mi, yoksa şu 3-4 günlük dönem mi?
“BAŞARI HANGİSİ, BAŞARISIZ OLANLAR KİMLER?”
Son döneme bir bakın döviz ve altın fiyatları bir günde %30 arttı ardından azaldı bu normal bir gidişat olamaz. 24 saatte %60’lık bir dalgalanmayı hiçbir ekonomi kaldıramaz. Başarıyı da, başarısızlıkları her seferinde başkalarına fatura etmeyi de adet edindiler. Fakat, ne olursa olsun olup bitenlerin faturasını her zaman milletimiz ödüyor. İşte şimdi gelelim pazartesi günü yapılan açıklamalara. Öncelikle böylesine öngörülemez bir dönem olabilir mi Allah aşkına?
1 günde döviz ve altın fiyatlarında önce +%30, ardından -%30 şok yaşanması normal mi?24 saatte %60'lık bir dalgalanmayı hangi piyasa kaldırabilir? İnsanımız nasıl hareket edecek, ihracatçılarımız, üreticilerimiz, esnaf, işçi, işveren neye göre karar alacak? Daha düne kadar; "faiz düşecek" dediniz, "nas var" dediniz, "yüksek kur avantaj" dediniz; şimdi cambazlıklar yaparak, kelime oyunlarıyla; başka bir türkü tutturmaya çalışıyorsunuz. Ben size sözün tam burasında yeri geldi, bir şey söyleyeyim; yaptığınız tüm yanlışları şimdi bir kenara koyalım; ya milletin psikolojisini bozuyorsunuz, insanımızın dengesini bozuyorsunuz!
"ÇOKA ÇOK GELİR, AZDAN ÇOK GİDER"
Düne kadar sizin yanlışta ısrarınız yüzünden elinde avucunda kalan 3-5 kuruşu koruyabilmek için millet dolar aldı, altın aldı. Şimdi ani bir karar değişikliği ile milletin elinde, avucunda olan ne varsa birkaç saatte eriyip gitti. Birileri Dolar yükselirken de düşerken de kâr ederken; milletimiz ise hem yükselirken hem düşerken zarar ediyor! Şu günlerde, şöyle bir ortamda kim kâr edebilir ben size söyleyim. Bu kararları alanlar ve bu kararların alınacağını daha önceden bilen bir avuç insan...
Bunların haricinde insanımızın böylesi öngörülemez bir iklimde; kâr etmesi mümkün değildir; aksine her gün daha fazla zarar edecektir, etmektedir. Bunun çok iyi anlaşılması gerekir kanaatindeyim."Çoka çok gelir, azdan çok gider." Bugünkü mantık budur; zengini daha zengin, fakiri daha fakir yapan anlayıştır bu!
"BU HAMUR DAHA ÇOK SU KALDIRIR"
Geçen hafta neleri konuşuyorduk, bu hafta neleri konuşuyoruz görüyorsunuz.Bakalım sonraki haftalarda neleri konuşuyor olacağız. Fakat ben şimdi endişelerimizi dile getiren birkaç soruyu kamuoyu önünde sormak istiyorum:
Açıklanan bu modelle;
Nas ne oldu? Bu "devlet destekli çifte faizin" hükmü sizce nedir? Şimdi faiz başta olmak üzere her şeyi dolara endekslemiş olmadınız mı? Ülkemizde Doların ana para haline gelip, TL'nin ona bağlı uydu para olması değil midir? Bu model başarılı olmazsa; ortaya çıkacak maliyeti kim ödeyecek? Anladık devlet garantili ihaleleri sevdiniz de; "devlet garantili faizin" Hazine'ye olan yükünü nasıl karşılayacaksınız? Bankada hiç parası olmayan milyonlarca insanın kabahati nedir? Zenginin parasının garantörü fakir, getiri kârının teminatı ise vergilerle oluşturulan millet bütçesi olmayacak mı bu düzende?
Yine fakirden alıp zengine vermeye, servet transferine devam mı edeceksiniz? Kısa vadede başarı amaçlayıp, sizden sonrası ne olursa olsun mu diyorsunuz? Bu model, finansal yıkım ve çöküşün önüne perde çekmek değil midir? Döviz kurunun yükselişine bağlı peş peşe gelen zamlar, aynı hızla geri çekilecek mi? Döviz ve altınını zirvede bozduran, şimdi dip noktalardan tekrar alacak olanlar kimlerdir, bunlar açıklanacak mı? Ve her şeyden önemlisi; madem bugün bu modele geçecektiniz, niye birkaç aydır milletimize bunca bedeli ödettiniz? Bunlar ülkeyi bir çöküşe götürüyor. Son zamanlarda acaba seçime mi gidiyoruz diye bir kanaatte oluşmaya başladı şimdi döviz indi faizler inecek peki zamlar ne olacak o da inecek mi? dedi. 

YORUM EKLEYİN

X

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen ziyaretçilere aittir.

X

Habere hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.

GÜNÜN MANŞETLERİ